V dňoch 20.6. - 26.6.2016 sa vo Vyšnom Žipove (okres Vranov nad Topľou, Prešovský kraj) uskutočnil Festival kvetov a umenia. Toto týždenné podujatie bolo výsledkom snáh skupiny mladých záhradníkov - 6 absolventov Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre z katedry Krajinnej architektury, 1 absolventa University of Edinburgh Landscape architecture a 2 absolventov Krajinnej architektúry v Lednici na Morave. Odbornými garantmi Festivalu kvetov a umenie boli Ing. Alena Vagaská a autorizovaný krajinný architekt Ing. Vladimír Vagaský.

Z celkovej plochy 1200 m2 organizátori podujatia vyčlenili 300 m2 na výstavu kvetov. Na plochu 400 m2 umiestnili expozíciu úprav malých vonkajších priesotorv. Ďalších 200 m2 tvorili priestory pre workshopy a prednášky spojené s oddychovou zónou. Zvyšnú časť celého areálu dotvorila predajná plocha. V expozícii kvetov sa nachádzalo viac ako 250 variantov miešaných kvetinových mís, viac ako 100 ks naaranžovaných balkónových a 150 ks závesných črepníkov. Pre inšpiráciu boli pripravené varianty úprav malých priestorov v celkovom počte 16. Na výstave bolo možné vidieť viac ako 150 druhov letniciek, 180 druhov trvaliek, 60 druhov tráv a viac ako 200 druhov kríkov a stromov.

Členenie priestoru zodpovedalo celkovej náplni festivalu, ktorý sa neobmedzuje iba na výstavu kvetov, ale reflektuje aktuálne záujmy a potreby širokého spektra obyvateľov všetkých vekových kategóriách a má nielen estetický charakter, ale aj edukatívny. Obsahom festivalu boli toiž počas celého týždňa prednášky, workshopy, praktické ukážky, program pre deti, prehliadka záhradných kompozícií, diskusia a poradenstvo, trendy v záhradnej architektúre, umenie inšpirované záhradou ako aj tvorba drôtovaných predmetov.

Organizátori pripravili špeciálny program pre deti predškolského veku a žiakov základných škôl v dopoludnajších hodinách, ktorý zahŕňal praktické ukážky výsevu a výsadby rastlín, spoznávanie byliniek a ich využitie, zakladanie a význam herbára, kvíz o rastlinách, sútaž v kreslení rastlín, maľovanie kamienkov do farebnej rieky, kreslenie na veľkoplošné tabule ako aj výrobu domčekov pre hmyz.

Tvorcovia a organizátori prvého Festivalu kvetov a umenia na Východnom Slovensku ponúkli odpovede na otázky ako vysadiť letničkové misy, ako vytvoriť domčeky pre užitočné živočíchy, čo s druhotnými suroviny vo vašej záhrade, čo sa dá vytvoriť drôtovaním z prírodných motívov do záhrady, ako nemať nudnú záhradu, čo nechcete mať v záhrade, ako založiť trvalkový záhon, ako využiť vodné pvrky v záhrade, ako si udržať zelený trávnik, ako môže vyzerať pietna zeleň hrobových miest, či a ako sa dá použiť servítková technika v záhrade, ale na programe je aj diskusia o postavení a úlohách drobnej architektúry záhrade či o možnostiach a používaní závlahových systémov.

• ĎALŠIE: